Jak na výběr dodavatele

Opět uvedu příspěvek z praxe – výběr dodavatele.

Výběr dodavatele je velmi důležitý, proto jej nepodceňujte. Musí se při něm zohlednit řada faktorů, které mají vliv na úspěšnou realizaci projektu.

 

Jak začít s výběrem dodavatele?

Já před realizací projektu poptám více dodavatelů. Neomezuji se pouze na lokalitu, ale preferuji širší záběr. Často se mi stalo, že dodavatel z druhé části republiky mi uměl poskytnout lepší služby. Při výběru dodavatele porovnávám nejen ceny, ale i historii firmy, reference, garance apod.

Záruka jistoty – dva dodavatelé

Z tohoto výběru vzejdou dva dodavatelé. Jeden se silným zázemím, historií, udržitelnými garancemi.

Proti němu postavím menšího dodavatele s nižší cenou, ale slabšími referencemi, pro kterého je naše zakázka významnou položkou v jeho tržbách. Proč? Jeho ceny využiji pro vyjednávání o cenách velkého dodavatele.

Konkurenční tlak

Tím tak jednoduše vytvořím konkurenční prostředí. 9/10 projektu zadám většímu dodavateli a 1/10 dodavateli menšímu. Pochopitelně by oba chtěli být výhradním dodavatelem.

Menšímu dodavateli vysvětlím, že může na naší zakázce vyrůst a zajistit si tak pevné místo v naší dodavatelské struktuře. Záleží jen na něm, zdali kvalitou i rychlostí dokáže poměr zadaných prací navýšit.

Velký dodavatel, vědom si konkurence, nemá stálou jistotu 9/10 objemu projektu, ale chce si jej kvalitou i rychlostí udržet.

 

Tím se stávám nevydíratelným, pokud některý z dodavatelů bude chtít realizaci ukončit.

V tomto případě opět sáhnu do prvotního výběru dodavatelů a nahradím jej jiným.

Máte dotaz? Chcete poradit? KONTAKTUJTE MĚ

Čtěte další příběhy Z PRAXE