Jak na výběr dodavatele

Opět uvedu příspěvek z praxe – výběr dodavatele.

Výběr dodavatele je velmi důležitý, proto jej nepodceňujte. Musí se při něm zohlednit řada faktorů, které mají vliv na úspěšnou realizaci projektu.

 

Jak začít? Výběr dodavatele

Já před realizací projektu poptám více dodavatelů. Neomezuji se pouze na lokalitu, ale preferuji širší záběr. Často se mi stalo, že dodavatel z druhé části republiky mi uměl poskytnout lepší služby. Při výběru dodavatele porovnávám nejen ceny, ale i historii firmy, reference, garance apod. Snažím se předvídat.

Záruka jistoty – dva dodavatelé

Z tohoto výběru vzejdou dva dodavatelé. Jeden se silným zázemím, historií, udržitelnými garancemi.

Proti němu postavím menšího dodavatele s nižší cenou, ale slabšími referencemi, pro kterého je naše zakázka významnou položkou v jeho tržbách. Proč? Jeho ceny využiji pro vyjednávání o cenách velkého dodavatele.

Konkurenční tlak

Tím tak jednoduše vytvořím konkurenční prostředí. 9/10 projektu zadám většímu dodavateli a 1/10 dodavateli menšímu. Pochopitelně by oba chtěli být výhradním dodavatelem.

Menšímu dodavateli vysvětlím, že může na naší zakázce vyrůst a zajistit si tak pevné místo v naší dodavatelské struktuře. Záleží jen na něm, zdali kvalitou i rychlostí dokáže poměr zadaných prací navýšit.

Velký dodavatel, vědom si konkurence, nemá stálou jistotu 9/10 objemu projektu, ale chce si jej kvalitou i rychlostí udržet.

 

Tím se stávám nevydíratelným, pokud některý z dodavatelů bude chtít realizaci ukončit.

V tomto případě opět sáhnu do prvotního výběru dodavatelů a nahradím jej jiným.

Máte dotaz? Chcete poradit? KONTAKTUJTE MĚ

Čtěte další příběhy Z PRAXE

Sledujte: Povahy jsou různé – empatie je dar