Řízení lidských zdrojů není jen personalistika

Řídit a rozvíjet lidský kapitál firmy patří mezi důležité procesy. Velká řada postupů a prověřených metod pro řízení lidských zdrojů, pro práci s lidmi a řízení lidí jsou základem pro úspěšný rozvoj firmy. Rozhodování o lidech, jejich motivace, umístění na správné místo, osobní přístup a individuální rozvoj, to jsou ingredience, které zajistí, že vám tito lidé odvedou opravdu kvalitní práci. A zdaleka to není jen personalistika.

Řízení lidí je náročné a důležité

Personalistika a řízení lidský zdrojů obnáší komplexní proces od získávání nový pracovních sil, zvládnutí pohovoru, jeho vyhodnocení, uzavření pracovní smlouvy i odpovídající zaškolení. Řízení lidí se však neomezuje jen na personalistu, ale týká se celého managementu společnosti, které musí vytvořit podmínky pro rozvoj organizační kultury a nastavení vhodného pozitivního prostředí uvnitř firmy, oproštěného od všech rizik kriminality. Strategie řízení lidských zdrojů pak obnáší prvky psychologie, sociologie i pedagogiky.

Pojďme si povídat o managementu, který umí pracovat s lidmi

Získávejte pracovníky promyšleně, mějte především:

  • přehled o potřebnosti vytvářet pracovní místa
  • plán pro jejich tvorbu
  • analýzu práce, pracovníků a využitelnosti pracovního místa
  • propracovaný systém příjmu a výběru nových pracovních sil
  • nástup a systematickou adaptaci zaměstnanců
  • postupné vzdělávání, koučování, navázání obchodních vztahů
  • perfektní vedení lidí, jejich hodnocení a zajištěné systémy komunikace
  • pravidelné hodnotící pohovory

Vytvořte ve firmě jasnou organizační strukturu.

Personální administrativu, jako je hlavně pracovní smlouva, mzdový výměr, povinné odvody a hlášení směrem k státním organizacím, vám zvládne zajistit běžná účetní. Ale jak vést lidi, jak nastolit tu rovnováhu, která bude prospěšní pro vás, jako management i pro vaše podřízené? Jak zajistit, aby pracovníci odváděli odpovídající výkony, byli firmě podporou a spolehlivou a loajální silou? Aby je práce bavila a neměli potřebu odcházet ke konkurenci?

Pomohu vám objevit možné slabiny i skrytý silný potenciál, které ve své personální politice máte. Pomohu vám pochopit, jak své lidi správně vést, jak na důležité řízení lidí.

Máte dotaz? Chcete poradit? KONTAKTUJTE MĚ